Ube Macarons : My First Time

By Tsz on September 16, 2011

Ube Macarons

Before I made my first batch of macarons, I thought they were a scam, price-wise. The price for one macaron ranges from $1.50 to as much as $3+. Considering they are consumed in one-bite (unless you're like me and nurse it for four bites), that makes macarons one of the most expensive desserts per ...

Read More...

Chocolate Fudge Frosting : Making Amends with My Food Processor

By Tsz on August 30, 2011

Chocolate Amaretto Cupcakes

My relationship with my food processor is like the ungrateful little boy and The Giving Tree. When I first bought the processor, I was infatuated—I used it to grind meats to make sausage patties, crush cookies for tarts, made purees with anything and everything. I spent everyday getting to know my processor. This honeymoon period lasted ...

Read More...